KUIDAS TREENITAKSE HÜPOKOERI?

Eestis korraldab hüpokoerte koolitust Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing (www.lastediabeet.ee) . Koolitus toimub ühe aasta vältel moodulitena nädalavahetustel umbes 2-kuuliste vahedega. Koos olles jagatakse kogemusi ning omandatakse vajalikud teoreetilised ning praktilised oskused kodus harjutamiseks. Moodulite vahepeal on õpilased pidevas ühenduses koolitajatega.

Koolitus koosneb laias laastus kolmest osast: baaskuulekus, et koer ühiskonnas hästi hakkama saaks ning omanikule keskenduks, teooria, et koeraomanik omandaks vajalikud teadmised oma koera parimaks pidamiseks ja sujuvaks kooseluks ning lõhnatreening spetsiifiliseks hüpokoera tööks.

Lõhna õpetamiseks võetakse diabeeti põdevalt inimeselt lõhnaproovid, mida tuleb steriilselt puhastes anumates sügavkülmas säilitada. Kuna hüpolõhn ei ole koerale loomulik lõhn nagu näiteks saaklooma lõhn, siis peab koolituse käigus muutma selle lõhna preemiate abil maailma kõige paremaks lõhnaks, et koer selle nimel nö kasvõi läbi seinte läheks. Kui koerale on spetsiaalse treeninglaua abil õige lõhn selgeks õpetatud ning ta oskab ka juba markeerida, siis seotakse need kaks tegevust kokku ja peidetakse hüpolõhna proov diabeeti põdeva inimese riiete vahele.

Kui koer hüpolõhna markeerib, saab ta suure kiituse ja preemia osaliseks. Enamasti premeeritakse hüpokoeri nende lemmikmaiustega ja suures koguses.

Eestis on hetkel 4 atesteeritud ja töötavat hüpokoera. 6 koeral on kõik töökoera nõuded täidetud ning piduliku vestide üleandmise ootel.

Videos toimub lapitreening. Madala veresuhkru ehk hüpolõhnaga marlilapp on peidetud omaniku riiete sisse ja koer tundes lõhna tuleb omanikku markeerima. Videos osalev ameerika staffordshire terjer Aiki on nii tubli, et hakkas oma omaniku heaks tööle juba pool aastat peale treeningu alustamist.

Enne töö, siis lõbu!

Hästi koolitatud hüpokoer oskab tuua veresuhkrut tõstva toiduaine. Enamasti toovad koerad omanikule väikse mahlapaki. Vaata videost Austraalia lambakoer Yamba treeningut. Koer jätkab mahlapaki toomist hoolimata teisest koerast.

Juuli keskel toimus Eesti hüpokoerte suvelaager. Räägiti inimese ja koera motivatsioonist, tehti lõhnatrenni ning harjutati koera juhtimist ja kontrollimist häirijatega olukorras.

Rõõm oli tõdeda, et meie toetusel atesteeritud koerad näitasid jätkuvalt kõrget taset. Koerad suutsid markeerida väga keerulises olukorras, üks koer markeeris ka võõrast inimest.

Video baaskuulekuse harjutustest: